Tervetuloa ajattelua herättävään webinaariin, jossa pysähdytään tiimicoachingin käytäntöjen äärelle.
Yksilöcoaching on monelle tuttu ja sen vaikuttavuutta ovat päässeet monet avainhenkilöt ja johtamisvastaavat kokemaan. Tämän hetken työtä tehdään kuitenkin koko ajan enemmän ja enemmän tiimeissä. Mitä paremmin tiimit toimivat, sitä vaikuttavampia tiimit ovat. Jos coachit ovat tähän mennessä keskittyneet yksilöiden tukemisen, tulevaisuudessa tarvitaan entistä enemmän tiimicoaching-osaamista, jolla saadaan tiimien toiminta uuteen nousuun.
Tule kuulemaan ja luomaan yhteistä ymmärrystä seuraavista teemoista:
- Mikä muuttuu, kun siirrymme yksilöcoachingista tiimicoachingiin?
- Mitkä ovat tiimicoachin ydintaidot?
- Miksi tiimicoaching vaikuttaa?
Webinaarin vetävät tiimicoachien kouluttajat ja johdon coachit Vesa Ristikangas, Anna Lönnroth ja Tommi Rantamäki. Anna ja Vesa ovat kokeneita johtoryhmien ja tiimien kehittäjiä. He ovat myös olleet osa kirjoittajatiimiä, joka on kirjoittanut kirjan Valmentava tiimin johtaminen. Yhdessäohjautuvuus ja systeeminen ajattelu onnistumistekijöinä -kirjan.
Ilmoittaudu mukaan tästä viimeistään 30.11.2023. Tilaisuus on maksuton.
Vesa Ristikangas on BoMentiksen toinen perustajista. Vesa valmentanut johtajia ja johtoryhmiä kohta yli 20 vuotta ja kouluttanut Suomeen systeemisiä coacheja vuodesta 2012 lähtien. Hän on kirjoittanut useita kirjoja valmentavasta ajattelu- ja toimintatavasta. Lisäksi Vesa on sertifioitu yksilöcoach (MCC & Senior Practitioner) sekä EMCC:n akkreditoima tiimicoach (ITCA, Senior Practitioner).
Anna Lönnroth on johdon coach BoMentis Oy:ssä. Anna on sosiaalipsykologi ja erikoistunut erityisesti tiimien ja johtoryhmien valmentamiseen. Anna on valtiotieteiden maisteri (VTM), sosiaalipsykologi, ICF-sertifioitu coach (PCC), EMCC-akkreditoitu yksilöcoach (European Individual Accreditation (EIA), Practitioner-tasolla) ja EMCC-akkreditoitu tiimicoach (Individual Team Coaching Accreditation (ITCA), Practitioner-tasolla. Anna toimii Team Coaching Gateway Facilitator:ina kansainvälisessä Global Team Coaching Institute-verkostossa (GTCI), sekä EMCC:n hallituksen jäsenenä. Verkosto luo systeemisiä tiimicoaching käytäntöjä maailmanlaajuisesti.
Tommi Rantamäki, Systemic Team Coach & Systemic Business Coach, omaa yli kahdenkymmenen vuoden kokemuksen haastavista ja monimutkaisista vuorovaikutustilanteista hyvin erilaisissa työyhteisöissä. Hän on kouluttautunut Teatteritaiteen masteriksi yhdestä Suomen haastavimmasta koulutusohjelmasta, jossa keskiössä ovat ihmisten keskinäinen vuorovaikutus ja miten siihen voi vaikuttaa.
TUTUSTU TIIMICOACH -KOULUTUKSIIMME
Kouluttajat
Vesa Ristikangas
Founding Partner & Executive Coach
Founding Partner & Executive Coach
Olen systeemisen vallankumouksen lipunkantaja, coaching-pioneeri, intohimoinen kehittäjä ja ylimmän johdon coach, jonka intohimo on valmentaa johtoryhmistä tähtijoukkueita.
Anna Lönnroth
Executive Coach
Executive Coach
Ihmisten käyttäytymisen ymmärtäminen ja etenkin siihen vaikuttaminen ovat intohimojani. Uskon, että valmentaminen ja business coaching on tulevaisuuden työyhteisöjen menestyksen salaisuus – voimaannuttamalla muita voimme kaikki kehittyä.
Tommi Rantamäki
Executive Coach
Executive Coach
Me viestimme yhteisössämme jatkuvasti joko tahallisesti tai tahtomattamme. Mitä paremmin tiedostamme miten viestimme toisillemme, sitä varmemmin viestillämme on haluttu vaikutus yhteisöömme. Vuorovaikutus on todellinen taitolaji, jossa pelkkä sujuva puhe ja miellyttävä käytös ei takaa, että sinun viestilläsi on haluttu vaikutus.